Тема: Малювання ескізу
розпису тарелі.
Мета: закріплення навичок роботи із гуашшю; активізація
творчої активності дітей; розвиток навичок малювання квіткових
композицій в колі; ознайомлення з елементами петриківського розпису; розвивати
уяву, фантазію, образне мислення, окомір; формувати естетичний смак; виховувати
акуратність; активізувати творчу ініціативу учнів.
Матеріально-технічне забезпечення: Кольорова
гуаш, пензлики, аркуші паперу, зоровий ряд із зображеннями квіткових композицій.
Тип заняття: практичний.
Хід заняття
І.
Організаційний момент
1) Привітання та перевірка присутніх
2) Перевірка готовності учнів до заняття
ІІ.
Постановка теми та мети заняття
— Сьогодні у нас тема малювання ескізу розпису
тарелі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Декоративний розпис.
Деякі
регіони України — Київщина, Уманщина, Херсонщина й Одещина — стали визнаними центрами народного розпису.
Петриківський розпис — унікальний вид розпису
на деревині чи папері, походить із козацького села Петриківка (Дніпропетровська
обл.).
Для настінного малювання у Петриківці до кінця XIX століття використовували
крейду, сажу, кольорові глини, саморобні рослинні фарби, хоч уже з’явились у
вжитку дешеві анілінові барвники. Фарби розводили яєчним жовтком, молоком,
природним вишневим клеєм. Малюнок наносили за допомогою пензлика з болотного
оситняга, а деякі деталі, дрібні елементи композиції вимальовували саморобними
тоненькими пензликами з котячої шерсті, а грона калини — кінчиком пальця.
На початку ХІХ століття на основі настінного розпису виник декоративний розпис,
який виконували на посуді: вазах, тарілках, глечиках.
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом
Розповідь
вчителя
Щоби створити візерунок у техніці петриківського розпису, необхідно
опанувати чотири типи мазків, традиційно названих «гребінець», «зернятко»,
«горішок», «перехідний мазок».
«Гребінець» —
мазок, який починається з потовщення, зробленого натисканням пензля, та
завершується тонким вусиком, що виконують дотиком кінчика пензля. Прокладені
разом, декілька таких мазків нагадують гребінець.
«Зернятко» —
мазок, який наносять починаючи з легкого дотику до сильного натискання пензлем.
Коли мазки «зернятко» покладені по обидва боки стебла, кінчиком назовні,
зображення нагадує колосся — звідси й назва.
«Горішок» —
складається з двох гребінцевих мазків, зігнутих півмісяцями та поставлених один
навпроти одного, нагадують форму підкови. Заповнивши вільне місце між
півмісяцями мазками «зернятко», отримаємо форму, схожу на лісовий горіх.
«Перехідний
мазок» — накладається одним пензлем, але двома фарбами. Сухий пензель занурюють
в одну фарбу (наприклад, зелену), а потім — в іншу (наприклад, жовту). На
папері залишається слід від жовтої фарби, яка плавно переходить у зелений
колір.
Тепер переходимо безпосередньо до
продумовування композиції малюнку.
Композиція – це розміщення, та
співвідношення елементів зображення в певному порядку, тобто в певному ритмі.
Найпростіша орнаментальна композиція стрічкова,
за такою схемою будуються найдавніші
настінні розписи «бігунці» , «букет», «вазон»,
«килим».
У будь якому малюнку важливо приділяти увагу
врівноваженості кольорів. Якщо, скажімо, якийсь колір посідає домінантне місце
з одного краю композиції, то й з іншого краю він має бути присутнім в якихось
деталях, або незначних елементах.
Для оформлення країв композиції, хоч би частково, слід добирати ті самі кольори, що й
в її центральній частині.
Композиція повинна підкреслювати форму на якій
зображена.
Візерунок має вписуватися у форму. І не варто
розташовувати його по колу, якщо розписується трикутник, або надавати розпису
квадратної форми, коли прикрашається тарілка.
Візерунку не повинно бути тісно на аркуші, він не повинен впиратися в край.
Зображення не повинне зсуватися у бік, і залишати
багато вільного місця.
V.
Практична робота. Фізкультхвилинка
(Фізкультхвилинка
виконується після певного етапу практичної роботи)
Переглянувши зоровий ряд із
зображеннями квіткових композицій у формі кола.
Учитель
допомагає учням проаналізувати правильність виконання композиції малюнку та
виправити помилки, а також надає індивідуальну допомогу.
VІ. Аналіз
робіт та підбиття підсумків
Демонстрація
та перегляд дитячих робіт з коментарями.
- Що нового ми сьогодні навчились?
- Чи під час даної роботи виникали у вас якісь
труднощі?
Коментарі
Дописати коментар